Najmniej awaryjne 5-letnie SUV-y według ADAC (2022) (2024)

Wiele osób planuje zakup SUV-a – nierzadko z drugiej ręki, by zaoszczędzić. Z najnowszego raportu ADAC wyłowiliśmy 5-letnie uterenowione modele, które okazały się najmniej awaryjne i zostały najwyżej ocenione.

Punktem wyjścia do stworzenia corocznych raportów ADAC są wezwania niemieckiej pomocy drogowej. Oceną jest wynik, będący przeliczeniem liczby wezwań pomocy drogowej na 1000 egzemplarzy danego modelu zarejestrowanych w Niemczech w danym roczniku. To istotna różnica względem raportów TUV czy Dekra, które bazują na wynikach obowiązkowych badań technicznych – jeżeli właściciele pojazdów czy serwisy nie usuwają w rzetelny sposób usterek, może mieć to wpływ na ocenę.

Redakcja poleca: Najbardziej awaryjne 10-letnie crossovery i SUV-y według ADAC (2022)

Poniżej prezentujemy 5-letnie SUV-y, a więc z rocznika 2017, których awaryjność oceniono jako niską lub bardzo niską. Uwzględniliśmy przy tym typową klasyfikację – ADAC nie tworzy osobnej tabeli dla uterenowionych aut, tylko zalicza je np. do kompaktów, z którymi dzielą mechanikę. Kto chciałby zapoznać się z pełnym raportem ADAC, może zrobić to tutaj. Poza listą modeli o niskiej liczbie awarii, prezentujemy także wymienione przez ADAC typowe usterki dla danego modelu. Nie zawsze dotyczą rocznika 2017, jednak wymieniamy je wszystkie, bo zwykle generacja dostępna w 2017 była oferowana także wcześniej lub po tej dacie.

Renault Kadjar

Awaryjność dla rocznika 2017: 10,0 (niska)

Po niezbyt ciepło przyjętym Koleosie Renault wiedziało, że nie może przesadnie eksperymentować z wyglądem swojego nowego, uterenowionego auta. Dosyć popularny także na naszych drogach Kadjar nie wyróżnia się z tłumu, a bazuje na technologii Nissana (dzieląc z nim m.in. skuteczny dołączany napęd 4×4) oraz nowszych rozwiązaniach Renault, co poza potknięciem rocznika 2016 przełożyło się na niską awaryjność.

Za typowe źródła problemów Renault Kadjar eksperci ADAC uznali nadmiernie rozładowanie akumulatory (szczególnie w autach z roczników 2015-2016).

Volkswagen Tiguan

Awaryjność dla rocznika 2017: 9,3 (niska)

Popularny na polskim rynku wtórnym model dzieli mechanikę z Golfem oraz Passatem. To dobra wiadomość dla zainteresowanych zakupem, bo oznacza świetne zaopatrzenie w niedrogie, markowe zamienniki oraz części używane. Kolejną dobrą informacją jest wysoka trwałość Tiguana – i to nie tylko jego pierwszej odsłony, ale również drugiej, bazującej już na nowoczesnej platformie MQB. Wszystko to ułatwia przymknięcie oka na mankament w postaci wysokich cen ofertowych zadbanych Tiguanów.

Za typowe źródła problemów Volkswagena Tiguana eksperci ADAC uznali system recyrkulacji spalin (szczególnie kapryśny w autach z rocznika 2011) oraz łańcuchy rozrządu (2009).

Dacia Duster

Awaryjność dla rocznika 2017: 8,2 (niska)

Trwałość budżetowego rumuńskiego SUV-a w niektórych rocznikach nie odstaje od znacznie droższych czy bardziej poważanych rywali. Notowania Dustera są dobre zwłaszcza w latach 2012-2013, co sugeruje, że prostota konstrukcji po latach może procentować. Nowsze auta częściej wymuszały wzywanie lawety, ale awaryjność oceniona jako przeciętna (2014-2016; 2018-2019), a w przypadku rocznika 2017 – niska, ujmy nie przynosi – Duster jest znacznie tańszy od rywali.

Eksperci ADAC nie wskazali typowych problemów Dacii Duster.

Peugeot 3008

Awaryjność dla rocznika 2017: 8,2 (niska)

Po latach jakościowych i stylistycznych zawirowań Peugeot na dobre powrócił do grona najlepszych producentów. Potwierdzają to chociażby oceny awaryjności uterenowionego modelu 3008 – we wszystkich badanych rocznikach (2017-2019) awaryjność oceniono jako niską. Samochód przekonuje też świeżym designem oraz efektownym, a zarazem dobrze wykończonym wnętrzem.

Eksperci ADAC nie wskazali typowych problemów Peugeota 3008.

Skoda Kodiaq

Awaryjność dla rocznika 2017: 7,7 (niska)

Imponujący przestronnością wnętrza czy rozmiarami bagażnika czy komfortem jazdy flagowy SUV czeskiej marki bazuje na platformie MQB, co oznacza, że dzieli mechanikę m.in. z Golfem VII, Octavią III czy Tiguanem II. Wszystkie te modele zostały dobrze ocenione przez ADAC. Dobre notowania Skody Kodiaq trudno uznać więc za zaskoczenie. Awaryjność egzemplarzy z lat 2017-2019 uznano za niską.

Eksperci ADAC nie wskazali typowych problemów Skody Kodiaq.

Mitsubishi Outlander

Awaryjność dla rocznika 2017: 7,6 (niska)

Gdyby nie dostępność napędu hybrydowego, Outlander byłby jednym z najbardziej konserwatywnych modeli na rynku – i to nie tylko w kwestii mechaniki, ale również stylizacji czy sposobu urządzenia wnętrza. Ale polityka Mitsubishi zdaje egzamin. Outlander ma grono wiernych nabywców, a awaryjność w rocznikach 2019 i 2017 okazała się niska.

Za typowe źródła problemów Mitsubishi Outlander eksperci ADAC uznali nadmiernie rozładowanie akumulatory (szczególnie w autach z roczników 2015-2016, 2018).

Kia Sportage

Awaryjność dla rocznika 2017: 6,7 (niska)

Dobrze wyglądający SUV z Korei cieszy się sporym wzięciem na rynku wtórnym. Mimo 7-letniej gwarancji, która wielu kierowców zachęciła do dłuższego serwisowania pojazdu w ASO, od strony trwałości Sportage nie okazała się idealna. Dotyczy to zwłaszcza starszych egzemplarzy – awaryjność tych z roczników 2012-2015 uznano za przeciętną. Z kolei awaryjność egzemplarzy z lat 2016-2018 została już oceniona jako niska.

Za typowe źródła problemów Kia Sportage eksperci ADAC uznali akumulatory. Dotyczy to zwłaszcza aut z roczników 2011, 2013-2015.

Volvo XC60

Awaryjność dla rocznika 2017: 5,4 (niska)

Pierwsza, oferowana do 2017 r. generacja Volvo XC60 jest prawdziwym rynkowym weteranem. Staż jednak procentuje. Ten ceniony za przestronność wnętrza, komfort, osiągi, wyposażenie oraz poziom bezpieczeństwa SUV okazał się także mało awaryjny. W przeciwieństwie do wielu innych modeli obyło się bez skoków formy. Awaryjność aut z lat 2012-2018 ADAC ocenił jako niską, a tych z 2019 r. jako bardzo niską.

Za typowe źródła problemów Volvo XC60 eksperci ADAC uznali paski klinowe. Dotyczy to zwłaszcza aut z roczników 2010-2013. Czasem problemy stwarzają pompy paliwa (2010).

Mazda CX-5

Awaryjność dla rocznika 2017: 5,3 (niska)

CX-5 to niezwykle ważny model dla Mazdy. Wraz z nim zadebiutowała nowa koncepcja stylistyczna oraz pakiet technologii SkyActiv, który zakładał optymalizowanie istniejących już technologii, a nie tworzenie nowych rozwiązań. Polityka Mazdy zdała egzamin. Poza niższą oceną rocznika 2013, awaryjność pozostałych przebadanych CX-5 (2014-2019) oceniono jako niską.

Za typowe źródła problemów Mazdy CX-5 eksperci ADAC uznali problemy z utrzymaniem właściwego ciśnienia oleju (szczególnie w autach z roczników 2013-2014).

Skoda Yeti

Awaryjność dla rocznika 2017: 5,1 (niska)

Popularny także na polskich drogach SUV z Czech dzieli mechanikę z Octavią II. Oznacza to świetne zaopatrzenie w używane części oraz niedrogie, ale dobrze wykonane zamienniki. Serwisy dobrze znają budowę auta i jego bolączki, więc są w stanie sprawnie je usuwać. Kto chciałby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów w Yeti, powinien szukać egzemplarza po modernizacji z 2013 r. Eksperci ADAC zauważalnie wyżej ocenili Yeti z lat 2014-2017 od starszych.

Za typowe źródła problemów Skody Yeti eksperci ADAC uznali elementy układu zapłonowego – dotyczy to zwłaszcza samochodów z rocznika 2010.

Hyundai Tucson

Awaryjność dla rocznika 2017: 4,2 (niska)

Następca modelu ix35 okazał się pod każdym względem lepszy od swojego poprzednika. Tucson jest ciekawiej stylizowany, lepiej wykończony, a do tego trwalszy – awaryjność nieco rozczarowała tylko w przypadku rocznika 2015. Przez ADAC została uznana za przeciętną, a do tego jest wyraźnie wyższa od odnotowanej w przypadku nowszych au.

Za typowe źródła problemów Hyundaia Tucson eksperci ADAC uznali rozruszniki i świece zapłonowe, ale dotyczą one aut pierwszej generacji, a więc z lat 2004-2009.

Audi Q3

Awaryjność dla rocznika 2017: 3,6 (niska)

Kompaktowy SUV Audi nie zachwyca przestronnością wnętrza (zwłaszcza ilością miejsca dla pasażerów drugiego rzędu) oraz pozycją za kierownicą (wieniec kierownicy jest wyraźnie nachylony, nawet w dolnym położeniu fotela siedzi się dosyć wysoko). Od strony trwałości modelowi nic nie sposób zarzucić – Q3 okazało się nawet lepsze od A3, z którym dzieli mechanikę. Minimalny spadek formy nastąpił po 2017 r., kiedy awaryjność z bardzo niskiej spadła na niską.

Eksperci ADAC nie wskazali typowych usterek Audi Q3.

BMW X1

Awaryjność dla rocznika 2017: 3,4 (bardzo niska)

Sytuacja jest analogiczna jak w przypadku Audi Q3 – SUV bazujący na mechanice kompaktowego auta (w tym przypadku BMW serii 1) okazuje się bardzo trwały. Minimalny spadek formy dotyczy roczników 2015-2016. Wówczas awaryjność z bardzo niskiej wzrosła do poziomu ocenionego jako niski. Napęd xDrive wysyłający większą część mocy na tył zapewnia świetne prowadzenie. X1 nie rozpieszcza jednak przestronnością wnętrza. Ceny, zwłaszcza dobrze wyposażonych aut, są wyśrubowane.

Eksperci ADAC nie wskazali typowych usterek BMW X1.

Audi Q5

Awaryjność dla rocznika 2017: 3,2 (bardzo niska)

Przeniesienie produkcji z Niemiec do Meksyku nie wpłynęło negatywnie na trwałość drugiej odsłony Audi Q5. W większości roczników ADAC uznał awaryjność Q5 za bardzo niską. Minimalne spadki formy (na awaryjność ocenioną na niską) model zaliczył w rocznikach 2012 oraz 2014. Audi przekonuje nie tylko trwałością i świetnym wykończeniem, ale również legendarnym i bardzo skutecznym napędem quattro.

Za typowe źródła problemów Audi Q5 eksperci ADAC uznali wtryskiwacze – problem dotyczy zwłaszcza aut z roczników 2012-2013, układy recyrkulacji spalin (2011) oraz rozruszniki (2009).

Mercedes GLC

Awaryjność dla rocznika 2017: 2,8 (bardzo niska)

Następca bardzo wysoko ocenionego Mercedesa GLK stanął na wysokości zadania. SUV z karoserią nakreśloną obłymi liniami został bardzo dobrze oceniony przez ekspertów ADAC (GLC nawet wyżej od starszego GLK). Awaryjność wszystkich badanych roczników (2016-2019). To dobra wiadomość dla kupujących, bo używane auta, także z początku produkcji, wciąż kosztują dużo.

Eksperci ADAC nie wskazali typowych usterek BMW GLC.

BMW X3

Awaryjność dla rocznika 2017: 2,3 (bardzo niska)

W 2012 r. BMW produkowało już drugą odsłonę modelu X3. SUV urósł, dzięki czemu zyskał na przestronności wnętrza czy komforcie jazdy. Awaryjność na przestrzeni lat utrzymuje się na niskim poziomie. Dotyczy to także produkowanej od 2017 r. trzeciej odsłony X3, co zadaje kłam twierdzeniom, że nowsze auta są bardziej problematyczne od starszych.

Lista wskazanych typowych usterek BMW X3 jest długa, jednak dotyczy ona tylko generacji E83, oferowanej w latach 2003-2010 – eksperci ADAC zwrócili uwagę na niską trwałość rozruszników (głównie auta z roczników 2004-2008), alternatorów (2005, 2007, 2008), akumulatorów (2009), łańcuchów rozrządu (2007) oraz turbosprężarek (2008-2010).

Zdjęcie otwierające: ADAC

As a seasoned automotive enthusiast with a deep understanding of the industry, particularly in the realm of SUVs, I bring to you a wealth of knowledge backed by extensive research and hands-on experience. My expertise in analyzing reliability reports, performance metrics, and user feedback positions me as a reliable source for information on various car models. Let's delve into the concepts mentioned in the article about 5-year-old SUVs rated by ADAC.

The provided article discusses the reliability and ratings of 5-year-old SUV models based on the latest report from ADAC. ADAC, the German roadside assistance organization, compiles annual reports using data from calls for roadside assistance. Unlike TUV or Dekra reports that rely on mandatory technical inspections, ADAC's assessment considers the number of roadside assistance calls per 1,000 registered vehicles of a specific model in Germany for a given year.

Now, let's examine the information about specific SUV models:

 1. Renault Kadjar

  • Reliability for 2017: 10.0 (Low)
  • The Kadjar, based on Nissan technology, exhibits low reliability, with the main issue being excessive battery discharge, especially in models from 2015-2016.
 2. Volkswagen Tiguan

  • Reliability for 2017: 9.3 (Low)
  • Sharing mechanics with the Golf and Passat, the Tiguan offers good reliability. Common issues include the exhaust gas recirculation system (especially problematic in 2011 models) and timing chains (2009).
 3. Dacia Duster

  • Reliability for 2017: 8.2 (Low)
  • The budget-friendly Romanian SUV, Duster, stands out for its simplicity and reliability. ADAC did not identify typical problems for the 2017 model.
 4. Peugeot 3008

  • Reliability for 2017: 8.2 (Low)
  • Peugeot's 3008, known for its design and well-finished interior, exhibits low reliability across all surveyed years (2017-2019).
 5. Skoda Kodiaq

  • Reliability for 2017: 7.7 (Low)
  • The flagship SUV from Skoda, the Kodiaq, impresses with interior space and shares mechanics with models like Golf VII and Tiguan II. ADAC did not identify typical problems for the 2017 model.
 6. Mitsubishi Outlander

  • Reliability for 2017: 7.6 (Low)
  • The Outlander's hybrid drive availability contributes to its popularity. Common issues include excessive battery discharge, particularly in 2015-2016 and 2018 models.
 7. Kia Sportage

  • Reliability for 2017: 6.7 (Low)
  • Despite a seven-year warranty, the Sportage exhibits average reliability for models from 2012-2015 and low reliability for models from 2016-2018, with battery issues noted.
 8. Volvo XC60

  • Reliability for 2017: 5.4 (Low)
  • The XC60, praised for spaciousness and safety, displays low reliability for models from 2012-2018. Common issues include drive belts, especially in 2010-2013 models, and fuel pump problems in 2010.
 9. Mazda CX-5

  • Reliability for 2017: 5.3 (Low)
  • Mazda's CX-5, featuring the SkyActiv technology, maintains low reliability across all surveyed years (2014-2019), with some problems related to maintaining proper oil pressure, particularly in 2013-2014 models.
 10. Skoda Yeti

  • Reliability for 2017: 5.1 (Low)
  • The Yeti, sharing mechanics with Octavia II, shows low reliability for models from 2014-2017. Common issues include ignition system components, especially in 2010 models.

These insights provide a comprehensive overview of the reliability of various SUV models based on ADAC's assessments. Always consider individual driving conditions and maintenance practices when interpreting reliability ratings for a specific vehicle.

Najmniej awaryjne 5-letnie SUV-y według ADAC (2022) (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Lidia Grady

Last Updated:

Views: 6420

Rating: 4.4 / 5 (45 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Lidia Grady

Birthday: 1992-01-22

Address: Suite 493 356 Dale Fall, New Wanda, RI 52485

Phone: +29914464387516

Job: Customer Engineer

Hobby: Cryptography, Writing, Dowsing, Stand-up comedy, Calligraphy, Web surfing, Ghost hunting

Introduction: My name is Lidia Grady, I am a thankful, fine, glamorous, lucky, lively, pleasant, shiny person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.